Energiamegtakarítás
az életünk minden területén fontos, de most mi csak a lakóházak fűtéséről, hűtéséről írunk.
Az elmúlt napok (2022. augusztus) magyarországi törvényi változásai mindenkit érintenek, és csak rendkívül szűk rétegnek hoz örömöt, dagadó pénztárcát.
Tanácsainkat a hőszivattyúk forgalmazása, beépítése és üzemeltetési tapasztalatai alapján jó szívvel ajánljuk!
Hogy hol szökik a hő, és milyen százalékos megoszlásban, azt ez rajz tökéletesen megmutatja →
Energiamegtakarítás hőszigeteléssel
Energiamegtakarítás – és így a rezsi jelentős csökkentése – nem képzelhető el rosszul szigetelt, vagy szigetelés nélküli házban. Mindegy, hogy mivel állítjuk elő a fűtési vagy hűtési energiát, hőszigetelés nélküli házból két kézzel lapátoljuk ki a forintot! A legfontosabb tehát, hogy a házunk jól szigetelt és jó hőtartó képességekkel rendelkezzen.
Amint látható, a legtöbb hő (35%) a falakon keresztül távozik. A következő legnagyobb mennyiség (25%) – amennyiben nincs szigetelve – a tetőn.
15%-ot veszíthetünk a rossz padlószigetelés miatt, és ugyan ennyi energia “távozik” az ajtón keresztül, a nyitogatással, szellőztetéssel.
Fontos még a korszerű ablakok beépítése, de azért az látszik, hogy nem az ablakcsere az energiamegtakarítás legfontosabb eleme.
Tanácsunk: ha nincs hőszigetelés, ne is gondoljunk hőszivattyús rendszer telepítésére!
Energiamegtakarítás hőszivattyúval
Mivel az energia árak – ne keressük az okokat – elszabadultak, és a törvényi szabályozás kacskaringói csak részben teszik követhetővé a rezsi alakulását, el kell gondolkodni azon, mi az a módszer, ami elviselhetővé teszi a havi energia számlákat.
Kivonat a világgazdaság online oldaláról:
Augusztus elsejétől a földgáz kedvezményes tarifája évi 1729 köbméter – azaz havi 144 köbméter – fogyasztás alatt rezsicsökkentett áron mindenkinek 102 forint, afölött 747. A villany esetében évi 2523 kilowattóra – vagyis havi 210 kilowattóra – fogyasztásig 36 forint, fölötte 70,1 forint lesz a díj. Bővebb információ itt.
Mi következik a fentiekből?
Aki túl lépi a gáz kvótát, lényegesen többet fog fizetni, mint aki a villanyárammal nem tud – vagy akar – takarékoskodni.
És ekkor kerül előtérbe a hőszivattyú, mert a megtermelt hőmennyiséget negyed annyi villamosenergia felhasználásából képes előállítani, mint pl. a villanykazán. 75%-kal olcsóbban!
Igen ám, de a hőszivattyút nem szabad minden esetben beépíteni. Az oldal elején láttuk, hogy pl. hőszigetelés nélküli házba – szerintünk – TILOS!
Táblázatba foglalva megmutatjuk, hogy hova ajánljuk, és hova nem a hőszivattyús fűtést, hűtést.
A hőszigetelés mellett kiemelten fontos, hogy a fűteni kívánt helyiségbe mi a hőleadó: padlófűtés, fal- és mennyezet fűtés-hűtés, fan coil-os fűtés-hűtés, esetleg radiátoros fűtés?
Az energiamegtakarítás hatásos eszköze a hőszivattyú.
Amennyiben a hőleadók a “zöld mezőbe” esnek, akkor lecserélhetjük a gázkazánt hőszivattyúra, és bátran kérjen árajánlatot.
Energiamegtakarítás radiátor felület növelésével
Amennyiben a gázkazán 45 és 60°C fok közötti vízzel fűtötte a radiátorokat, (és a rezsicsökkentésre valóban szükség van), akkor a radiátorok felületét meg kell növelni. Nagyobb méretű, vagy dupla-tripla lemezfelülettel elérhetjük, hogy minél közelebb kerüljünk az ideális 45 fok alatti fűtővíz hőmérséklethez. (Közelítőleg a 60 fokos radiátor felületét 50%-kal növelve, már tökéletes hőszivattyús rendszert lehet kialakítani.) És ha ez lehetséges, akkor nem kell habozni, kérjen tőlünk árajánlatot.
A régi, öntöttvas radiátorok esetében a hőszivattyú biztosan felesleges beruházás. Szinte egész nap működésre lesz kényszerítve, és az áramfogyasztás…
Ebben az esetben jó szívvel nem tudunk árajánlatot készíteni, ne is küldjenek erre irányuló kérést!
A radiátoros rendszerekről további információ itt:
Az energiamegtakarítás további lehetőségei:
A viszonylag alacsony havi elhasználható energiamennyiség – akár a gázt, akár a villamos energiát nézzük – a fűtési rendszerek optimális összehangolását követeli meg.
A lehetőségek sora szűkös, ha vannak az olvasóinknak legális trükkjei, örömmel osztjuk meg a sorstársak között!
- A legkedvezőbb lehetőség az energia számla csökkentésére, ha a hőszivattyút Hőszivattyús tarifáról működtetjük. Ennek összege szolgáltatónként változó lehet (kb. 36 Ft/kWh) és kizárólag fűtési időszakban használható: október 15-től április 15-ig.
- Ahol van gázkazán és hőszivattyú is, a bivalens módon használt rendszerek ügyes optimalizálása hozhat elviselhető energiaszámlát.
- Beruházásként a legmagasabb költségű, de hosszútávon a legkifizetőbb lehet, ha a házunkat napelemek beépítésével függetlenítjük – részben – a szolgáltatóktól.