Hőszivattyú beépítési lehetőségek
Az már az elején bizonyossá vált, hogy az ilyen találkozókra szükség van. Tanulni a szakmát senkinek sincs későn, és a megosztott tapasztalatok nagyon sokat érnek.
A találkozó első felében az általános gépészeti megoldásokról és a hozzájuk tartozó anyagokról, eszközökről esett szó.
Előtérben az energetikai megoldások
és azok árai. Abban egyetértett minden megjelent szakember az előadókkal, hogy az energiahordozók árára nincs semmi befolyásunk. Azokhoz legfeljebb igazodhatunk: melyikből mennyit, és milyen hatásfokkal használunk, használhatunk fel.
(Könnyebb úgy tanácsot adni, ha konkrét példát mutatunk be, ezek alapján vezetjük le az ajánlott megoldásainkat. Mi a hőszivattyús rendszereket preferáljuk, de ahhoz, hogy megfelelő javaslatunk legyen, és azt alá is tudjuk támasztani számokkal, szükséges az energia díjak ismerete (2024. március).
Elektromos áram | Földgáz |
Kedvezményes ár hőszivattyúval, H tarifával, fűtési idényben (átlag 3,3 COP) 6,97 Ft/kWh | Kedvezményes ár kondenzációs gázkazánnal (93% szezonális helyiségfűtési hatásfok) 11,6 Ft/kWh |
Kedvezményes ár hőszivattyúval, H tarifával, fűtési idényen kívül (átlag 3,3 COP) 10,91 Ft/kWh | Kedvezményes ár hagyományos gázkazánnal (75% átlagos hatásfok) 14,4 Ft/kWh |
Kedvezményes ár hőszivattyúval, nappali árammal (átlag 3,3 COP) 10,9 Ft/kWh | Kedvezményes ár parapetes gázkonvektorral (60% átlagos hatásfok) 18 Ft/kWh |
Kedvezményes ár elektromos kazánnal, nappali árammal 36 Ft/kWh | Versenypiaci ár kondenzációs gázkazánnal (93% szezonális helyiségfűtési hatásfok) 85,2 Ft/kWh |
Versenypiaci ár hőszivattyúval, nappali árammal (átlag 3,3 COP) 21,24 Ft/kWh | Versenypiaci ár hagyományos gázkazánnal (75% átlagos hatásfok) 105,6 Ft/kWh |
Versenypiaci ár elektromos kazánnal, nappali árammal 70,1 Ft/kWh | Versenypiaci ár parapetes gázkonvektorral (60% átlagos hatásfok) 132 Ft/kWh |
A táblázatból látható – kizárólag a rezsi költséget figyelembe véve – hogy a hőszivattyú a jó választás!
A háztartásunk legnagyobb energia felhasználója a fűtés – hűtés – melegvíz ellátás.
Mit kell tenni, ha az energia hordozók árának ki vagyunk szolgáltatva? Alkalmazkodni a mindenkori helyzethez, és kiválasztani a hosszú távon is előnyös megoldásokat.
A meglévő épület energetikai korszerűsítése
Milyen lehetőségek vannak egy kb 100 m2-es „Kádár-kocka” felújítás utáni (10 cm hőszigetelés, 2 rtg. műanyag ajtók-ablakok, tetőszigetelés) energetikai korszerűsítésére, ahol gázkazános – 80-90% hatásfokú fűtés van jelenleg?
Első lépésként szükség lesz egy hőszükséglet számításra valamint a nyári hűtési igényre.
Tapasztalati számokból kiindulva a hőszükséglet:
alapterület 100 m2 x belmagasság 2,6 m x radiátoros fűtésnél 35 watt/m3 = hőszükséglet 9,1 kW.
A fenti épület becsült hőterhelése (hűtési igénye) kb. 7,5 kW.
Amennyiben gázkazánban gondolkodunk továbbra is, a korszerűsítés lehetséges módja a gázkazán csere, valamint a radiátor felület növelése.
kazáncsere lehetséges megoldásai:
– kondenzációs gázkazán
– elektromos kazán (rettentő drága üzemeltetés!)
– hőszivattyú beépítés (vizsgálni kell a radiátoros hőleadók teljesítményét a hőszivattyú működési tartományában. (A radiátorok kiválasztása kondenzációs gázkazán esetében 50/40°C, hőszivattyúnál 45/40°C történjen.)
– hibrid fűtési rendszer kialakítása hőszivattyú és gázkazán beépítésével (kihasználva mindkét hőtermelő előnyös tulajdonságait).
A hőleadó oldal korszerűsítési lehetőségei:
- Radiátor felület növelésével, esetenként szintenkénti, vagy helyiségenkénti szabályozással jelentős energia megtakarítást lehet elérni.
- Padlófűtés kiépítése (drága, és nagyon sok munka, de hőszivattyúval, esetleg kondenzációs kazánnal rendkívül takarékos megoldás).
- Fan-coilok telepítése (hőszivattyús megoldásnál a hűtés is meg van oldva).
- Klímák telepítése (kis alapterületnél valós alternatíva, nagyobb épületnél a sok kültéri esztétikailag sem a jó megoldás).
Felújításnál használt eszközök
- Fixtrend termékek: fűtéstechnika, csövek és idomok, csőszigetelés, szereléstechnika, stb…
- Keringető szivattyúk: DAB (általunk preferált, mert kedvező árú és kiváló minőségű), Grundfos, Wilo, stb…
- Szigetelt puffer- és HMV tárolók: hőcserélő nélkül, és/vagy emelt hőcserélővel.
- Mágneses iszapleválasztó szűrő, tágulási tartály, elzáró szerelvények (hőszivattyú alkatrészek).
- Térfogatnövelő tartály (leadott teljesítménytől függő térfogattal. 10 kW-os hőszivattyús rendszernél min.: 35 liter, a leolvasztáshoz.)
- Delta vezérlők, és rádiós termosztátok, stb…
- Hőszivattyúhoz méretezett lemezes hőcserélők (Figyelem! Ezekre a hőcserélőkre van szükség hőszivattyús rendszer esetében.)
Mennyibe kerül a fűtés, 2024-es árakkal számolva?
A fenti táblázatból az látszik, hogy ha kondenzációs kazán helyett más alternatívát keresünk, akkor a leggazdaságosabb rezsi szempontjából a H tarifás hőszivattyú. A megtakarítás -37% lehet. (A villanykazán brutális áramhasználati díja egyenesen ijesztő!)
Azt azonban látni kell, hogy a korszerűsítés során beépített hőszivattyú megtérülési ideje 8-10 év a gázkazános fűtéshez képest. Két érv van mégis a hőszivattyú mellett:
1.) ha hűteni is szeretnénk, akkor a gázkazán mellé klímákat kell szerelni. Ezek beruházási értéke kb 5-6 évre csökkenti a megtérülési időt.
2.) Napelemekkel megtámogatott hőszivattyús rendszer lehetőséget biztosít, hogy az energiaszolgáltatóktól egyre kisebb mértékben függjünk!
Gépészeti megoldások új építésű családi háznál
Az előadó egy – a gyakorlati életből hozott – példa lakóházat mutatott be. Az alapterülete 158 m2, belmagassága 2,7 méter. Külső falazat 30 cm vastag Porotherm tégla, 20 cm vastag szigeteléssel. Egyéb tekintetben is a mai előírások szerint kitűnő hőszigetelésű és hőtartó képességű ez az ingatlan.
Kérdések:
- mekkora hőszivattyúra van szükség?
- mire használják a hőszivattyút (fűt – hűt – HMV)?
- milyen működésű a tervezett gép (monoblokk, split …)?
- a hőszivattyú mellé milyen alternatív fűtés lesz kialakítva?
- mi lesz a szekunder oldal hőleadója?
- milyen szabályzó lesz kiépítve a szekunder oldalon?
Hőszükséglet számítás alapján kapjuk meg a hőszivattyú szükséges teljesítményét:
Q = U x A x (tbelső – t külső)
ahol a – Q a hőveszteség mértékbe (W)
– U fajlagos hőátbocsátási tényező (W/m2K)
– A a felület mérete (m2)
– t – hőmérséklet (°C)
Például egy 3×5 m-es, 30-as Porotherm fal hővesztesége -15°C -os külső hőmérsékleténél: Q = 0,59 x 15 x (20 – -15 = 309,75 W.
Mire lehet használni, és mi lesz a hőszivattyú feladata?
A hőszivattyú fűt a gázkazán helyett, hűt a klímaberendezések helyett, és melegvizet (HMV) készít a bojlerek helyett. Itt szeretnénk megjegyezni, hogy a HMV-t csak akkor javasoljuk hőszivattyúval készíteni, ha annak napi szükséglete több mint 250 liter. Erre vonatkozó információ és javaslat itt.
Kijelenthetjük, hogy egymagában képes a hőszivattyú a teljes épület klimatizálására és használati melegvíz készítésére!
A mintaház hőszükséglet számításakor kapott eredmény (alapterület (m2) x belmagasság (m) x 15 (w/m3):
– téli hőszükséglet = 6.4 kW
– nyári hőszükséglet = 5,6 kW
Folytatjuk rövidesen, és megmutatjuk, miért a legjobb választás a hőszivattyú, új építésű ingatlan esetén…
Ép-Gépész Holding
a figyelmes kereskedő.
A mai napon (2024.04.25.) ajándékkal kedveskedett a Gépész Holding Hunyadi János utcai üzletében Dobos András Úr: egy iPhone 14 pro telefonnal köszönték meg, hogy évek óta náluk vásároljuk meg a hőszivattyús rendszereinkhez a kiegészítő alkatrészeket.
Segítő kezet nyújtanak a keringető szivattyúk méretezésében, a tágulási tartályok kiválasztásához.
Tőlük vásároljuk a fűtési puffer és HMV tárolókat, az ESBE 3 járatú motoros szelepeket, a DAB keringető szivattyúkat, a Delta rádiós termosztátokat.
A FixTrend hidraulikus váltók, hidroboxok, biztonsági szelepek, és nyomásmérő órák, mind-mind a hőszivattyús rendszerek fontos alkatrészei. A réz, vagy szénacél csövek és idomok is a vásárlói listánk része, valamint az ezekre húzott csőhely szigetelések.
Természetesen a hőszivattyús rendszerekhez tartozó – és számunkra szükséges – alkatrészek számánál több, további ezerféle alkatrészt is kínálnak a Gépész Holding üzletei.