Hőszivattyú karbantartása és téli üzemeltetése
Az egyre több helyen beépített és jól működő hőszivattyúknak hála, ma már kevesebb tévhit kering a hőszivattyúkról.
Ennek ellenére még előfordul, hogy túlzott elvárást támasztanak a hőszivattyúkkal kapcsolatban, és ezt néhány kevésbé felkészült kolléga még erősíti is.
Alább praktikus tanácsok olvashatók a karbantartás és téli üzemeltetés témakörben. És persze az energiamegtakarítás.
Általános karbantartás és téli üzemeltetés hőszivattyú problémák és megoldások, hibaelhárítási tippek:
(Aki ismeri a hőszivattyút, ezt a “kék színű” részt átugorhatja)
Először is, mi az a hőszivattyú? Alapvetően a kazánok helyett, amelyek általában földgázt használnak hő előállításához az otthonunkban, hőszivattyút használhatunk. A hőszivattyú úgy működik, mint egy légkondicionáló, fordítva: elnyeli a hőt a kültéri környezetből és továbbítja azt otthonába. Ha kíváncsi, hogy a hőszivattyú hogyan hasznosítja a hőenergiát a hideg levegőből, vegye figyelembe a 2. termodinamikai törvényt, amely kimondja, hogy a hő melegebbről a hidegebb helyre áramlik. Ha a hűtőközeg hőmérséklete, amely a kültéri kondenzátor-tekercseken átfolyik, alacsonyabb, mint a külső levegő hőmérséklete, akkor képes hőt felvenni és beltérbe továbbvinni.
A hőszivattyúk rendkívül hatékonyan tudnak működni, ha a hőmérséklet a fagypont fölött van, (a hőszivattyúk a tulajdonosok pénzét takarítják meg olyan területeken, ahol nem tapasztalható szélsőséges hideg, vagy rendkívüli meleg hőmérséklet).
A hőszivattyú egy olyan rendszer, amely fűtésként és légkondicionálóként egyaránt működik, ezzel helyet és energiát takarít meg. Ha Ön rendelkezik valamilyen vizes rendszerű kazánnal, és élettartama végéhez közeledik, vegye fontolóra egy energiahatékony hőszivattyú telepítését. Mivel a hőszivattyúk szintén vizes fűtési (hűtési) rendszerben dolgoznak, zökkenőmentesen működhetnek a meglévő csővezetékkel.
Karbantartás és téli üzemeltetés, problémák és megoldások
Nem elég a hő
Ha új hőszivattyú tulajdonos meglepődhet, hogy ezeknek a rendszereknek a hője nem olyan erős, mint pl. a gázkazán, vagy még inkább a vegyestüzelésű kazán által előállított hő. Pedig ez normális. Noha a hő nem olyan intenzív, a hőszivattyúk általában egyenletesebben osztják el a hőt az egész házban (szükséges azonban az alacsony hőleadású rendszer: padló- fal- mennyezet fűtés, vagy Fan Coil rendszer, esetleg hőszivattyúhoz tervezett radiátor megfelelő méretű hőleadó felülettel).
Mivel a nagyon hideg kültéri környezetből nehéz hőt kinyerni, a hőszivattyú tulajdonosoknak kiegészítő fűtőrendszerre van (lehet) szükségük, hogy jól érezzék magukat. Sokan kiegészítik a hőszivattyúkat helyiségfűtő berendezésekkel (kandalló) vagy valamilyen adaptált kazánnal, vagy villamos fűtőbetéttel. (Ez utóbbi a legmegfelelőbb, ha napelemes rendszer állítja elő a villamosenergia nagy részét.)
A kültéri egység jeges
Ha a kültéri kondenzációs egysége jeges, a légáramlás súlyosan korlátozódik, ami rossz hatásfokú fűtést eredményezhet, ez viszont súlyos károkat okozhat a hőszivattyúban. Ha csak “deres”, akkor hamarosan önmagától leolvad, de ha a jég jelentős ideig megmarad, ez az a probléma, amelyet gyorsan meg kell oldani.
A “lefagyasztott” hőszivattyú karbantartásának leggyakoribb megoldása a leolvasztási ciklus futtatása. Ez általában automatikusan bekapcsol bizonyos időközönként, vagy amikor az egység fagyot észlel. Azonban egyes rendszerekben (Chofu, Meeting) “forszírozott” kiolvasztási lehetőség is van. A leolvasztási ciklus alapvetően “átfordítja” a hőszivattyút hűtési üzemmódba, hogy hőt szivattyúzzon a hőszivattyú kültéri egységbe (elpárologtató), amíg a jég le nem olvad. Ne aggódjon, a leolvasztási ciklus csak körülbelül 10-15 percig tart. Közben erős párafelhő keletkezik, ez teljesen normális, nem kell megrémülni.
Amennyiben nem akarja, hogy a leghidegebb napokban a hőszivattyú rossz hatásfokkal dolgozzon, választani lehet kiegészítő fűtőrendszert. Néhány hőszivatyúnál ez plusz beépített elektromos fűtőpatront jelent, amely melegen tartja a levegőt. Körülbelül 15 perc múlva ez kikapcsol, és a hőszivattyú visszatér eredeti használati módba..
Ha a leolvasztási ciklus nem olvasztja le a jeget a hőszivattyúról, próbálja meg a következő lépéseket:
Ellenőrizze az elpárologtató szabad légáramlását, szükség esetén tisztítsa, ha sérült cserélje ki. A tiszta elpárologtató javítja a légáramlást és növeli a fűtés hatékonyságát.
Ügyeljen arra, hogy az egység közelében ne legyen akadály (bokor, épület, stb) amelyek megakadályozhatják a légáramlást. Mindig tartson fenn legalább 40-60 cm távolságot az egész egység körül. Rendszeresen vágja vissza a betakaró növényeket és tisztítsa meg a kültéri hőszivattyú egységet.
Itt is érvényes az alapigazság: levegő nélkül nincs élet!
Ha nem áramlik szabadon a levegő a szellőzőnyílásokból, akkor hibásan működhet a ventilátor motorja. Próbálja meg a termosztáttal a beltéri keringető szivattút elindítani, hogy megnézze, vajon a keringető szivattyú vagy valamely kapcsolódó alkatrész hibás-e.
Ha a beltéri keringetés működik, akkor a tettes lehet a kültéri ventilátor motorja. Ellenőrizze, hogy a hőszivattyú be van-e kapcsolva, majd ellenőrizze a kültéri kondenzátor egységet – a ventilátornak be kell indulnia.
A kondenzátor egységen a jég felhalmozódása soha nem jó jel. Ha a fenti megoldások nem működnek, akkor azonnal vegye fel a kapcsolatot egy szakemberrel az egység további károsodásának elkerülése érdekében.
(Hasznos kiegészítő a hőszivattyú ház aljába elhelyezett néhány wattos elektromos fűtőszál, amely 0 °C alatt automatikusan bekapcsol, és nem engedi megfagyni a hőszivattyúba csepegő kondenzvizet!)
Karbantartás és téli üzemeltetés: Folyamatosan működő hőszivattyú
Lehetséges, hogy túl sok hideg levegő jut a házba, így a hőszivattyú szinte folyamatosan működik, hogy a hőigénnyel lépést tudjon tartani. Téliesítetve van megfelelően az otthona? Ez soha nincs túl későn. Hőszigetelés
Íme néhány tipp a drága hő bent, és a hideg levegő kint tartásához:
– Ügyeljen arra, hogy az ajtók és ablakok zárva, és jól szigeteltek legyenek. Ellenőrizze, hogy nincs-e szivárgás az ajtók és ablakok kerülete mentén. Ha légmozgás történik, cserélje ki a hevedert, és tömítse az ablakréseket.
– Vizsgálja meg a szigetelés vastagságát, különösen a tetőtérben.
– A kétrétegű ablakok drágák, de segíthetnek megtartani a hőt (a három rétegű üvegezés a tökéletes!). Az olcsóbb megoldáshoz, amely a belső szépséget is növeli, használjon energiahatékony hőfüggönyöket az ablakok szigetelésének javításához.
– Ha mód van rá, készítsen/használjon hőfüggönyt (az ablakok előtt a padlóba süllyestett fűtő csőregiszter).
– Amennyiben pince van a lakótér alatt, annak a szigetelésére is fordítson gondot.
Tudjon meg többet a szigetelési és légszigetelő megoldásokról.
Mikor kell felhívni a hőszivattyú forgalmazót, vagy a szervízt?
– A kültéri egység egyáltalán nem működik.
– Probléma van a hűtőközeg áramlásával (szivárgás lehet).
– Jég / fagy marad meg az egységen több mint fél napig.
Ne felejtse el a professzionális hőszivattyú-karbantartást minden fűtési szezon elején, lehetőleg kora ősszel ütemezni.
Lehetőség szerint hívja a hőszivattyút beépítő, vagy beüzemelő szakembert.
Ha nyomós ok miatt erre nincs lehetősége, akkor a következő ellenőrzési pontokat kell betartani:
– A karbantartási munka megkezdése előtt a hőszivattyúkat áramtalanítani kell!
– Át kell nézni az elpárologtató felszínének tisztaságát (virágszirom, por, hulló falevelek eltömíthetik az elpárologtató felületét. emiatt egyébként évente többször is érdemes)
– A gép védőburkolatának eltávolítása után át kell nézni az elektromos csatlakozásokat, a csöveken levő hőszigetelést.
– A gép belsejét is meg kell tisztítani a bele hullott kosztól, piszoktól.
– Meg kell mérni a klímagáz mennyiségét (a hűtőközegnek grammra pontosan a gyári előírásnak megfelelő mennyiségben kell a rendszerben lenni). Ha a klímagáz mennyisége rendben van, akkor
– A levegős hőszivattyú hangja árulkodó, a kompresszor esetleges működésbeli zajai figyelmeztethetnek a problémákra.
– Át kell vizsgálni a csatlakozó fűtési rendszer elemeit.
– Meg kell mérni a fűtővíz szennyezettségét és a fagyálló folyadék koncentrációját
Kérdés esetén hívja a 0036 20 268-9757-es telefonszámot.
További információ az elpárologtató (tekercs, kondenzátor) alkatrészről
A kültéri egység jeges
Ha a kültéri kondenzációs egysége jeges, a légáramlás súlyosan korlátozódik, ami rossz hatásfokú fűtést eredményezhet, ez viszont súlyos károkat okozhat a hőszivattyúban. Ha csak “deres”, akkor hamarosan önmagától leolvad, de ha a jég jelentős ideig megmarad, ez az a probléma, amelyet gyorsan meg kell oldani.
A “lefagyasztott” hőszivattyú karbantartásának leggyakoribb megoldása a leolvasztási ciklus futtatása. Ez általában automatikusan bekapcsol bizonyos időközönként, vagy amikor az egység fagyot észlel. Azonban egyes rendszerekben (Chofu, Meeting) “forszírozott” kiolvasztási lehetőség is van. A leolvasztási ciklus alapvetően “átfordítja” a hőszivattyút hűtési üzemmódba, hogy hőt szivattyúzzon a hőszivattyú kültéri egységbe (elpárologtató), amíg a jég le nem olvad. Ne aggódjon, a leolvasztási ciklus csak körülbelül 10-15 percig tart. Közben erős párafelhő keletkezik, ez teljesen normális, nem kell megrémülni.
Amennyiben nem akarja, hogy a leghidegebb napokban a hőszivattyú rossz hatásfokkal dolgozzon, választani lehet kiegészítő fűtőrendszert. Néhány hőszivatyúnál ez plusz beépített elektromos fűtőpatront jelent, amely melegen tartja a levegőt. Körülbelül 15 perc múlva ez kikapcsol, és a hőszivattyú visszatér eredeti használati módba.
Karbantartás és téli üzemeltetés
Karbantartás és téli üzemeltetés. Egy tökéletes leolvasztás a Chofu hőszivattyútól.