Villám sújtotta hőszivattyú? Biztosítva van villámcsapás ellen?
A villámlás egy elektromos fényjáték az égen, amelyet néha túl közelről tapasztalhatunk meg…
Egy érdekes cikket olvastunk a VGF&HKL (Víz- Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika) szaklapban: „Kazánba nem üt a ménkű?” címmel.
Bár a hőszivattyúk általában védettebb helyeken vannak elhelyezve, és kevésbé veszélyeztetettek mint pl a gázkazán kéménye, mégis érdemes foglalkozni a kérdéssel, különösen így a nyári zivataros hónapokban.
Természetesen ez akár fokozottan is vonatkozhat a monoblokkos levegő-víz hőszivattyúkra, hiszen azok “még közelebb vannak” egy esetleges villámcsapáshoz!
Hőszivattyúba nem üt a ménkű?
De igen, és bizony elég gyakran. A nyári időszakban jóval gyakoribbak a villámcsapások, amely könnyen tönkre teheti a kazánokat (hőszivattyúkat kevésbé) is. Felvetődik a kérdés, hogyan védhetjük meg a készülékeket a túlfeszültség okozta káros hatások ellen. Illetve mit tehet a szerelő, hogyan hívhatja fel a felhasználók figyelmét? Egyáltalán mi történhet a gázkészülékekkel?
Kijelenthetjük, a hőszivattyúkat kevésbé veszélyezteti a villám. Az eddig eladott több mint 3 és félezer hőszivattyúnk esetében 1-ről tudunk, ahol bizonyítottan a villámcsapás tette tönkre az elektronikát. (Jó hír, hogy a biztosító gond nélkül fizetett.)
Sok a villámcsapás
Tudta Ön?
A Földön 40-50 villám csap le másodpercenként, amely igen magas szám. Magyarországon a villámcsapások száma átlagosan négyzetkilométerenként évente legalább kettő, számszerűsítve ez évente átlagosan 150 000–200 000 villámcsapás.
Miként károsítja a villámcsapás a hőszivattyút?
A villám egy hatalmas erő, amely komoly pusztítást végezhet a hőszivattyúban. Számos dolog történhet, ha villám csap be a kültéri egységbe. Néhány ilyen kár a következőket foglalhatja magában:
- Kondenzátor : A kondenzátor a legvalószínűbb, hogy villámcsapás következtében megsérül, ami kisebb és nagyobb későbbi problémákat is okozhat, beleértve a kompresszor meghibásodását.
- Kompresszor : A kompresszor a legrfontosabb alkatrész, és az egyik legdrágább a javítása. Hetekbe is telhet, amíg a villámlás okozta problémákat észleli.
- Biztosítékok : A villámlás károsíthatja az elektromos vezetékeket, ami a megszakító kioldását és/vagy a biztosítékok kiégését okozhatja.
- Vezetékek : A villámlás megégetheti az elektromos egység vezetékeit, ami meghibásodást okozhat.
Mi a megoldás?
Szakszerűen beépített túlfeszültség levezetőt kell beépíteni, magyarul villámhárítót!
A cikk további részét érdemes elolvasni a Víz- Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklapban
Néhány megszívlelendő tanács, hogy ...
villámlás esetén is óvjuk a hőszivattyúnkat:
A legjobb módja annak, hogy vihar közben elkerülje a hőszivattyú károsodását, ha az első mennydörgéskor kikapcsolja azt. Ezáltal megóvja a váltakozó áramú egységet a villámcsapás / villámcsapások okozta károktól.
Néha azonban a hőszivattyú kikapcsolása nem biztosít megfelelő védelmet, lehet hogy ez még nem elégséges. Hiszen a kültéri egységen keresztül az elektromos rendszerbe juthat a villám.
Ezért javasolt beruházni túlfeszültség-védőkre a lakásába, valamint túlfeszültség-csillapítókra a készülékei és az elektromos aljzatai között. (A hőszivattyúk tönkrement elektronikája több százezer forintot is meghaladó kiadás lehet.)